| Nom De Marque: | MBT |
| Numéro De Modèle: | 304 201 |
| Quantité Minimale De Commande: | 1 pièces |
| Prix: | 1-3 USD |
| Détails De L'emballage: | Pipe en papier et emballage en bois |
| Conditions De Paiement: | LC, D/A, D/P, T/T |
Luxury Stainless Steel Decorative Flat Bar Trim for Furniture & Wall
Foshan meibaotai stainless steel products co.,ltd is the more than 10 years professional manufactory, a large integrated Enterprise of stainless steel material's design,processing and marketing,various kinds of decorative stainless steel products such as Hairline/No.4,Super Mirror /etched/embossed /Color,etc.
Application:
Decorative Living Room, Hotel, Bar, etc. Indoor and outdoor public space backdrop,Elevator cabin, handrail,living room, background wall, ceiling, Kitchen equipmentSpecially for bar,club,KTV,hotel,bath center,villa,shopping mall.
2.Specification of Stainless Steel Flat Strips
| Tyep | Stainless Steel Flat Strips,Profile,Shape,Tile Trim |
| Grade | 201/304/316L/430/410 etc. |
| Standard | JIS,AISIA,ASTM,DIN,etc. |
| Thickness | 0.3-3.0mm |
| Width | 6mm,8mm,10mm,12mm,20mm etc. |
| Length | 2438mm,3048mm(8FT,10FT) |
| Surface | Hairline / Mirror / Embossed / Etched / Stampe etc. |
| Color | Gold / Rose Gold / Black / Silver / Champange / Green / Blue / Pink /Bronze / Antique Copper / Antique Brass etc. |
Application Of Stainless Steel Flat Trim
1.Edge protection
Protects the exposed edges of materials like tiles, wall panels, or countertops from damage, such as chipping or wear.
2.Seam covering
Used to cover seams or joints where two surfaces meet, providing a clean and continuous look.
3.Decorative finish
Adds a polished and modern aesthetic to various surfaces, enhancing the overall design.
Flat trim,a decorative stainless steel trim used to cover or protect the edges and seams of surfaces in construction or renovation projects.
Why choose us?
1.Professional team
Over 12 years experience in metal manufacturing.
Providing design & fabrication solutions for metal architectural decoration projects.
2. Multiple options
We supply all kinds of Stainless Steel Products,over 5000 products for your selection.
3. Superior serviceHigh quality
Fast delivery,Reasonable price,and 24-hours on line service.
4. Flexible M0QAny quantity is available
if we have your specification in stock.
![]()
![]()
![]()
FAQ
WHERE IS MEIBAOTAI LOCATED?
Our company located in FOSHAN GUANGDONG CHINA.
Factory Address: A2-3 Factory Building, Sanshan Huadao North Road, Nanhai Distrct, Foshan City, Guangdong Provenice, China
Export Office Address: Room 1919, Floor 19, Veinna building, Chencun, Shunde, Foshan, Guangdong, China
Are you a factory or trading Company?
We are a factory, can accept customization, produce all kinds of tile trims that you want.
HOW CAN I GET SOME SAMPLE?
Through the international express delivery,like UPS,DHL,TNT.
COULD WE GET A SAMPLE BEFORE A FORMAL ORDER?
Yes, we can provide a sample before order. Checking a sample is a best way to understand the detail quality.
WHAT TYPES OF PAYMENT DO YOU ACCEPT?
The types of payment we usually use L/C and T/T.